ART PROSPECT

subscribe to our news

© 2018 Art Prospect

  • Black Facebook Icon
  • Black Vkontakte Icon

ART PROSPECT 2018 FESTIVAL SCHEDULE

September 20

 

17.00

Festival Opening. Guided tour

Kuibysheva 1/5 (Courtyard)

 

17.00–21.00

Sergey Filatov, Jacob Remin «Sound Sculpture Performance»

Kuibysheva 1/5 (Archway)

 

17.00–20.00

Heidi Hanninen «Detailed Food Map»

Michurinskaya 15–17 (Courtyard)

 

17.00–20.00

Dagnini «Neighborhood Catering Peep Show»

Festival Territory

 

18.00–20.00

Olya Mnishko «Community table»

Festival Territory

 

18.00–19.00

Tara Pandeya «Eastern Carnival»

Kuibysheva 1/5 (Courtyard)

 

19.00–21.00

Public talk with Festival artists

Kuibysheva 1/5 (Courtyard)

 

20.30–22.30

Vladimir Abikh «Fifth Wall»

Kuibysheva, 24

 

20.00–22.00

Anne Roininen «House of Political Prisoners Light Art Installation»

Troitskaya Square, 1

 

September 21

14.00–20.00

Heidi Hanninen «Detailed Food Map»

Michurinskaya 15–17 (Courtyard)

 

17.00–20.00

Anastasia Kizilova «Magazine (Not) for Kids». Presentation of the project, workshops for kids: Imaginary Alphabet, How to Make a Zine

Kuibysheva 1/5 (Courtyard)

 

18.00–20.00

Olya Mnishko «Community table»

Festival Territory

 

September 22

12.00–13.30

Art Mediation for Kids. Guided tour

Meeting location: 3rd District Library, Petrogradskaya District, Troitskaya Square, 1

 

12.00–14.00

Olya Mnishko «Community table»

Festival Territory

 

14.00–20.00

Heidi Hanninen «Detailed Food Map»

Michurinskaya 15–17 (Courtyard)

 

14.00–15.00

Nadenka Creative Association «Cookbook»: Presentation of the project

Troitskaya Square, 1 (Courtyard)

 

14.00–16.00

Dagnini «Neighborhood Catering Peep Show»

Festival Territory

 

15.00–18.00

Roman Sergeevich Osminkin «Edible Poems»

Kuibysheva 1/5 (Courtyard)

 

16.00–16.00

Art Mediation throughout the festival territory with the participation of representatives of the social-leisure department for the elderly

Meeting location: 3rd District Library, Petrogradskaya District, Troitskaya Square, 1

 

17.00–18.00

Natalia Tikhonova «Babushkas». Presentation of the Project

3rd District Library, Petrogradskaya District, Troitskaya Square, 1

 

18.00–20.00

Anastasia Kizilova «Magazine (Not) for Kids». Presentation of the project, workshops for kids: The Architecture of Soft Corners, Recycling

Kuibysheva 1/5 (Courtyard)

 

18.00–19.00

Tara Pandeya «Eastern Carnival»

Kuibysheva 1/5 (Courtyard)

 

20.30–22.30

Vladimir Abikh «Fifth Wall»

Kuibysheva, 24

 

20.00–22.00

Anne Roininen «House of Political Prisoners Light Art Installation»

Troitskaya Square, 1

 

September 23

12.00–14.00

Olya Mnishko «Community table»

Festival Territory

 

12.00–15.00

Roman Sergeevich Osminkin «Edible Poems»

Kuibysheva 1/5 (Courtyard)

 

14.00–15.30

Art Mediation throughout the Festival territory

Meeting place: 3rd District Library, Petrogradskaya District, Troitskaya Square, 1

 

14.00–20.00

Heidi Hanninen «Detailed Food Map»

Michurinskaya 15–17 (Courtyard)

 

15.00–16.00

Khud. Kruzhok «How to live together»: Presentation of the Project, Party for the Local Community

3rd District Library, Petrogradskaya District, Troitskaya Square, 1

 

16.00–18.00

Art as an instrument for dialogue and social change: final discussion with Festival artists and curators.

Lenfilm Kinostudio, Kamenoostrovsky Pr., 10