AP_21_website_2_eng.jpg

Global Remote Projects Schedule for the 8th Art Prospect Festival

September 23 – October 23, 2021 

All times given in local time

Brazil

Chris Tigra (Belo Horizonte), Home Sweet Home

Mama/Cadela Gallery, September 23–30

Museum of Arts and Trades, October 1­–10

Sesiminas Cultural Center, October 11–17

Mineiro Museum, October 18–24

 

Georgia

Bouillon Group (Tbilisi), Condition, performance

Georgian Museum of Fine Arts

September 23, 7 pm

 

Kazakhstan

Pasha Cas (Almaty), The Embassy of the World

Dom 36, September 23–October 20

Maryam Talibdjanova, NadinTalibdjanova (Almaty, Kazakhstan), Good neighbors in Bukhar Zhirau

Opening of the Festival in Bukhar Zhyrau, September 24, 5:30 pm

Presentation of the Telegram channel, September 25, 4 pm

Holiday of the elderly in Kazakhstan: congratulations to grandparents living in the complex, October 1, 5:30 pm

Distribution of announcements with Telegram addresses of the channel in the halls, at the entrances to the complex, October 2, 4 pm

Teacher's Day in Kazakhstan. Congratulations to teachers, we invite you to our Telegram channel, October 3, 4 pm

A holiday of elderly people with a young heart and a celebration of Good Neighborhood (Congratulations to the older generation; installations of posters dedicated to the Neighborhood theme; presentation of the project “Do not leave alone”; presentation of the telegram channel "Good Neighborliness in Bukhar Zhirau"; exhibition of emerging artists of Kazakhstan), The A. Kasteyev State Museum of Arts, October 17, 12 pm

Nigeria

Ver Mr Artist (Ver Ikeseh) (Abuja), Colored Orphanage

September 21–October 20

 

Russia

HK “BUSINKI” (Krasnodar), Cafeteria

Typography Center for Contemporary Art, September 28–October 23, 12–9 pm every day except Monday

Margarita Varakina and Anton Polsky (Make) (Moscow), Art Prospect in North Moscow’s Neighborhood Centers, a.k.a. Leningradsky (Art) Prospect

Park Gallery: September 23 and 30 and October 7, 14, 21, and 28, all 7 pm

Rassvet Community Center: September 25, 12 and 2 pm; September 26, 7 pm

 

Gosha Elaev (Tyumen), River Dwellers

Kontora Parohodstva, starting October 1

 

Olesya Illenok (Yekaterinburg), Urban Surveillance Garden

Metenkov House Museum of Photography, Wednesdays–Sundays 12–8 pm

 

Michael Meier and Christoph Franz (Zurich, Switzerland), Pressed in Iron Screws

Kirovsky Zavod (St. Petersburg, 47 Stachek Ave), October 5, 5 pm

 

Alexandra Melnikova (Tyumen), Our Future Houses of Culture

Places and times will be posted on the project’s website

 

Nikita Spiridonov (Moscow), Dots, Lines, and Zigzags

Mir Cultural Center at the Joint Institute for Nuclear Research, Dubna, October 15, 7–10 pm

 

Singapore

Joey Chin (Bukit Batok), Dear Dearest…: Public Letter Writer

Online, September 6, 9 pm–6 pm; October 2, 4–6 pm; and October 9, 4–6 pm local time

 

USA

Lena Chen (Pittsburgh, PA), Journey of the Hungry Ghost

October 9, 1 pm

Location: 7th Ave, between 2nd and 3rd Street in Beaver Falls, Pennsylvania.

Ernesto Estrella (New York, NY), For Those Arriving to New York

October 23, 11 am. The Soundwalk will start at Liberty Terrace (NYC)

NOoSPHERE Arts (Brooklyn, NY), WE ARE NATURE Rooftop Series

September 25, 3–6 pm local time; September 26, 7–9 pm local time

 

Peter Kalivas (San Diego, CA), Deeply Rooted

PGK DANCE, September 21–October 20

 

Jill Miller and Nassirah Nelson (Berkeley, CA), Food and Art Bank

Platform Artspace, Tuesdays, Wednesdays, and Thursdays 11 am–2 pm

 

Nicolás Dumit Estévez (Bronx, NY), Growing a Green Heart

September 23, online

 

Uzbekistan

Vahid Kazimov (Tashkent), Tashkent and Seattle: New Possibilities as Sister Cities 

September 21–October 20

 

South Africa

Unusual Bones. Collective (Cape Town), reach

Cape Town City Centre, September 23–26; studio screenings 8 am–5 pm local time, outdoor projection 8 pm–12 am local time